Facebook


 איך בוחרים יהלומים
דף הבית >> תפריט עליון >> מאמרים >> איך בוחרים יהלומים
בס"ד

איך בוחרים יהלומים (ארבעת ה C)
 
המפגש הראשוני בינכם לבין היהלום הינו רגע הנוצץ ביותר בחייכם. אך מעבר לניצוץ ישנם דרכים ממשיות להערכת ניצוץ היהלום.
תחילה נבין מהו יהלום. יהלום הינו מינרל קשה המורכב מפחמן בלבד ונוצר בתנאי טמפרטורה ולחץ מאוד מסוימים אשר מגבשים את הפחמן לגביש אשר מוכר לנו כיהלום. צורתו המושלמת של היהלום הינה נקייה וחסרת צבע. כתוצאה מפגמים מסוימים היהלום משנה צבעו ל:חום, צהוב, ורוד ועוד.
אחת הדרכים היא להגדיר מאפיינים עיקריים: גודל, ניקיון, צבע ועבודה. אלו נקראים ארבעת ה-C ומאפינים אלו יתנו לכם מדד לאיכות היהלום ושוויו.
 
משקל  (Carat) – משקל היהלום נמדד בקרט (20 גרם), יחידת קראט אחת ניתנת לחלוקה ל100 נקודות ( 0.01 קראט). ערכו של יהלום עולה בהתאם לגודל הקראט, יהלומים גדולים וגסים יותר הינם נדירים יותר, ולכן שתי יהלומים בעלי משקל חצי קראט שווים פחות מיהלום קראט אחד.
 
נקיון(Clarity) – ישנן רמות מוסכמות כלל עולמיות בכל הנוגע לנקיון יהלומים ותואמות לGIA (המכון הגמולוגי האמריקאי).
נקיון מתייחס למדדי צלילות וטוהר היהלום. נקיון נקבע לפי אופי , גודל, מספר , ומיקום הפגמים הפנימיים או החיצוניים של היהלום, כמו כן קובע את איכות הפצת האור בצורה אחידה.
רמת הנקיון הכי גבוהה היא FL שאינה מכילה פגמים מבפנים או מבחוץ שאפשר לראות בהגדלה של x10 ואף יותר. רמת הנקיון I3 הינה הכי נמוכה אשר ניתן לראות צלילות נמוכה ופגמים עם עין בלתי מזוינת . בין שתי הרמות שצוינו ישנן עוד תשעה רמות נקיון (I2,I1,SI2,SI1,VS2,VS1,WS2,WS1,IF מסודר מרמת הנקיון הגבוה לנמוכה בהתאמה).
ניתן לשפר את רמת הנקיון של היהלום על ידי שתי שיטות: קידוח ליזר ושיפור צלילות, לשם טיפול נקודתי בפגמים. חשוב לציין שיש להצהיר לפני כל מכירה באם היהלום עבר טיפול לשיפור נקיון.
 
צבע (Color– יהלום מושלם הוא חסר צבע, כלומר שקוף, אלו הם יהלומים נדירים ויקרים יותר.
מדד הצבעים מתחיל מD ומגיע עד ל Z. מפגעים טבעיים שונים כגון חנקן יכולים לשנות את צבע היהלום לצהוב, אפור או חום וכו'. לכן מכון הGIA קבע קריטריון לצבע היהלום.
 
D E F G ללא צבע (לבן)
H I J כמעט ללא צבע (לבן)
K L M צהוב קל עד צהוב
N O P Q R צהוב מאוד
S T U V W X Y Z חום עד אפור מאוד
 
 
ניתן לשנות את צבע היהלום על ידי תהליך הקרנה , טיפול בחום או הפצצת חלקיקים. יש להצהיר במעמד המכירה באם היהלום עבר טיפול צבע.
 
חיתוך (Cut) –יהלום בצורתו הטבעית אינו משאיר שום רושם, אך לאחר ליטוש וחיתוך נכון הופכת אבן זו לאבן יקרה.  כאשר אומרים חיתוך מתכוונים לממדים, סימטריה , ליטוש ורמת הגימור של היהלום. גורמים אלו קובעים בסופו של דבר את מידת האש והברק של היהלום.
חיתוך מושלם יוצר יהלום עגול, וזהו היהלום היקר ביותר שניתן לקנות הן בגלל רמת הגימור והן עקב שיטת הגימור המצריכה מכשור מדויק וציוד מיוחד שנדרש למטרה זו. ככל שצורת היהלום תהיה קרובה יותר למעוגלת כך ערכו עולה.
מידת החיתוך ניתנת לחישוב באמצעות מחשב אשר יכול לחשב את אחוז לוח ואחוז עומק של היהלום תוך התחשבות במאפיינים שונים של היהלום כגון: עומק כולל, גודל בסיס שטוח, גובה כתר, זווית כתר ועומק פויליון.
 
מאפיין זה הינו חשוב מאוד הן מבחינת הלקוח והן מבחינת יוצר האבן מכיוון ששאר מאפייני האבן נקבעים על ידי הטבע ומאפיין זה נקבע על ידי היצרן ולכן השקעה גדולה יותר באבן תניב יהלום בעל יופי ברק ואש ייחודיים יותר.
 
דרך נוספת לקבלת מידע על היהלום היא תעודה גמולוגית של מכון גמולוגי מוסמך כגון EGL ו GIA , תעודות כאלו ניתנות במעמד רכישת היהלום. ומכילות את כלל המאפינים של היהלום לפי רמות מוסכמות עולמיות.